Варган Звезда
₽3,400.0
Описание
Детали
| Вес | 50 г |
|---|---|
| Габариты | 130 × 40 × 4 мм |
| Просветы | 10-80 µm |
| Частота: | 55-65 Hz |
| Жесткость язычка | 110-120 gf |
| Жесткость рамы | 100-200 gf |
| Размер язычка: | 85×15 mm |
| Нота: | ~C2, ~B1, ~A#1, ~A1 |
Отзывы
Только зарегистрированные клиенты, купившие данный товар, могут публиковать отзывы.






eddywhite –
The Loudest Jaw Harp that i ever heard. It has a very saturated and sharp sound. It responses very sensitive on breath, which enables very nuanced play. Also the high overtones just hit different on this one, compared to all other Harps I have played. The high tones are very pronounced and just “tickle”.
Overall a very good instrument, very Percisely crafted, with a beautiful case. Would definetly recommend this one for experienced or talented players.